පරණ බස් එකේ හරි කමක් නෑ,අලුත් ලෝකෙට එන්න

ලගදි ලස්සන ෆිල්ම් එකක් බැලුවා,හෝ ගානා පොකුණ,ඉන්දික ෆර්ඩිනැන්ඩු ගේ රහ වැඩක් ,හබැයි ඉන්දිකගේ හෝ ගානා පොකුණ මං බැලුවේ සාමාන්‍ය විදියට උනත් කියෙව්වේ වෙනස් විදියකට.
කතාව කෙටියෙන් කියනවනම් ,ඔන්න දුප්පත් ගමක තියන පොඩි ඉස්කෝලෙකට කොලබින් අලුත් ටීචර් කෙනෙක් එනවා.මේ අලුත් ටීචර් එක්ක ඒ ඉස්කෝලේ ලමයින්ට අලුත් බලාපොරොත්තු ගොන්නක් එනවා.ඒවයින් එකක් තමයි හෝ ගානා පොකුණ බලන්න යන එක.සැහෙන්න ලොකු ක්‍රියාදාමෙකින් පස්සේ ටීචර් ළමයින්ට හෝ ගානා පොකුණ පෙන්නනවා.
පොඩ්ඩක් ඉන්න !
ලංකාව කියන්නේ දුපතක්,රට වටේට මුහුද,හැබැයි ටීචර් ළමයින් එක්ක යන්නේ කොලබ මුහුද බලන්න ,ගාල්ලේ හරි ත්‍රිකුණාමලය හරි මුහුද, මුහුදක් නෙමෙයි ද?
මට හිතෙන විදියට ,හෝ ගානා පොකුන කියන්නෙම ලාංකික ගැමියාට තියෙන කොලබ ෆැන්ටසිය, මේ ෆැන්ටසියට එහෙම ලේසියෙන් ඇතුළු වෙන්න බෑ,කාගෙන් හරි උදව්වක් ඕනෙමයි ,එතකොට තමයි කොලබ ඉදන් ටීචර් ගමට එන්නේ, ටීචර් කියන්නේම මේ වෙලාවේ ධනවාදයේ මානුෂික මුහුණවර ,ධනවාදය ගමට ගිහින් ගම වෙනස් කරනවා හැබයි මෙතන තියන වැදගත්ම දේ තමයි ධනවාදය කතා කරනනෙ අලුත් පරම්පරාවට ධනවාදයට පරණ හණමිටි අදහස් තියෙන මිනිස්සුන්ගෙන් වැඩක් නෑ,ඒ උනාට ධනවාදය දන්නවා ඔවුන්වත් තමන්ගේ අරමුණට කැමති කරව ගන්න.
අලුත් ටීචර් ගමට ආපු තැන ඉදන් කරන්නේ ළමයින්ට අලුත් බලාපොරොත්තු ඇති කිරීම්, ටීචර් ළමයින්ට තනියෙන් නැගී සිටින්න පුරුදු කරනවා හරියට ධනවාදය වගේ,තමන්ගේ අරමුණ වෙනුවෙන් වැඩිහිටි පරම්පරාව එකග කරගන්න ළමයින්ව පොලබවනවා හරියට ධනවාදය වගේ ,හැම ළමයෙක්ටම කතා කරන්නා අවස්ථාව ලබා දෙනවා හරියට ධනවාදය වගේ ,තමන්ගේ ස්වකිය අරමුණ වෙනුවෙන් දැඩි තීරණ ගන්න පුරුදු කරවනවා හරියට ධනවාදය වගේ.බැලු බැල්මට ධනවාදය ගමට ගිහිල්ලත් කරන්නේ එක්තරා විදියක අරගලයක් නමුත් සමාජවාදී අරගල වලට වගේ කවි ගී ධනවාදී අරගල වලට නොලින්නේ හරියට අර “පිය සෙනෙහසට කව ගී ලියවුන මදී “ වගේ.
කොහොමින් කොහොම හරි ධනවාදය තමන්ගේ ස්වකිය අරගලය ජයගන්නවා, ධනවාදය මේ වෙලාවේ අපිට යෝජන කරන්නේ පරණ බස් එකේ හරි කමක් නෑ ධනවාදයේ අලුත් මුහුණුවරත් එක්ක එකතු වෙන්න කියලයි.හෝ ගානා පොකුණ බලන්න යන්න කිසිම වැඩිහිටියෙක් සහභාගී නොවුන වගේ මේ අලුත් ලෝකයටත් පරණ පරම්පරාවෙන් වැඩක් නෑ,ධනවාදයට ඕනේ අමු ලේ.
ඉන්දික මේ ෆිල්ම් එක ඇතුලේ පෙන්නන එක දෙයක් මේ වෙලාවේ ලංකාව ඇතුලේ වෙමින් පවතිනවා .ඒ තමයි ධනවාදයේ අලුත් මුහුණුවරත් එක්ක වලි දාගන්නේ නැතුව ජෝලියෙන් ඉන්න අලුත් වම ගැන.හරියට ෆිල්ම් එකේ ටීචර් ගේ පෙම්වතා වගේ.මට හිතෙන විදියට නම් ධනවාදයේ මේ මානුෂිය කෑල්ල එන්නෙම වමේ අභාෂයෙන් කියලයි.
ෆිල්ම් එකේ විදියටනම් ,ළමයින්ට බලන්න මුහුදේ ෆොටෝ එකක් එවන්නේ ටීචර් ගේ පෙම්වතා,කොලබ ජිවත් වෙන මේ අලුත් වම ගමේ ඉන්න අලුත් පරම්පරාව කොලබ එනකන් බලන් ඉන්නවා වගේම ඒ ගමනට ආශීර්වාද කරනවා .ධනවාදය අලුත් වෙලානම් අලුත් වම ධනවාදයේ පෙම්වතා වෙන එක මට අනුව නම් ප්‍රශ්නයක් නෙමෙයි.
චිත්‍රපටිය අවසාන වෙන්නේ ගමේ පොඩි එවුන්ව ටීචර් බස් එකේ දාගෙන මුහුද බලන්න ඇවිත් මුහුද දැකලා ළමයි සතුටු වෙන දර්ශනයකින් ඒ කියන්නේ “Happy Ending “එකක් ව්දියට.
ඇත්ත ලෝකෙදිත් මේ ධනවවාදයේ අලුත් මුහුණවර තමන්ගේ ස්වකිය අරගලය ජයගනිවිද ?
අලුත් වම තව දුරටත් ධනවාදයේ පෙම්වතා වෙලා ඉදි විද ?
පරණ පරම්පරාවටත් කොලබ එන්න ආසාවක් එයි ද ?
ගැමියාට අලුත් ලෝකය පෙන්වන කාර්යභාරය ධනවාදය කව්ද වෙනකන් කරයි ද ?
ඒ හැම අරගලයක්ම මේ වගේ සාර්ථක වෙයි ද?
ෆිල්ම් එක බැලුවමනම් අවුලක් නෑ,හැබැයි වෙනස් විදිය කියෙව්වොත් නම් එන්නේ ප්‍රශ්ණ ගොඩක් !

Spread the love!
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Related post