අත ලග එන වැලන්ටයින්

අත ළග එන වැලන්ටයින්

පෙබරවාරි මාසේ පටන් ගන්නවත් එක්කම ලොකු පොඩි කාගේත් හිත වසාගන්න හැගීම තමයි “ මේ වැලන්ටයින් මාසේ “ කියන එක. ඇත්තටම මේ valentine’s day එක කියන්නෙ මොකක්ද ???? හොයලම බලමු….

වැලන්ටයින් කියන්නෙ ක්‍රිස්තියානි  පූජකතුමෙකුගෙ නමක්. ලංකාව තුළ වැලන්ටයින් සැලකිය යුතු මට්ටමකින් සැමරීම ආරම්භ වූයේ 1990 දශකයේදීය. අපේ රටේ නම් වැලන්ටයින් කියන්නෙ ආගමික ස්වරූපයක් ගන්න උත්සවයක් නෙමේ. අනික අපේ රටේ වැලන්ටයින් ගොඩක්ම සමරන්න පෙළබෙන්නෙ තරුණ තරුණියො.

වැලන්ටයින් සාමි තුමා කියන්නෙ ක්‍රිස්තු වර්ෂ 3වන සියවසේ රෝමෙ හිටපු පූජකවරයෙක්.ඔය කාලෙම තමයි දෙවන ක්ලෝඩියස් කියන රෝම අධිරාජ්යයා ඉඳලා තියෙන්නෙත්. ඔය කියන අධිරාජ්යයාට ලොකු උණක් තිබිලා තියෙනවා අධිරාජ්යය ලොකු කරගන්න. ඒ හින්දම එයා නියෝග කලාලු රටේ ඉන්න හැම මිනිහෙක්ටම හමුදාවට බැදෙන්න කියලා. කසාද බැදපු මිනිස්සුන්ට වඩා පවුල් බරක් නැති තනිකඩයෝ බදව ගත්තම හොදට වැඩ කරගන්න පුලුවන් නේද කියලා කල්පනා කරපු මේ අධිරාජ්යයා කසාද බදින එක තහනම් කලාලු. වැලන්ටයින් පියතුමා හිටියෙත් ඔය කාලෙමනෙ , ඉතින් එයාට තේරිලා මේ නීතිය නිසා couple විදින දුක,එයා හොරෙන්ම ආදරය කරන couple ගෙන්නලා කසාද බන්දවලා. මේ වැඩේ ටික දවසක් යද්දි කොහොම හරි ක්ලෝඩියස් ලොක්කට ආරංචි වෙලා වැලන්ටයින් පියතුමාව හිර කරලා පස්සෙ පෙබරවාරි 14 වෙනි දවසක හිස ගසා මරා දමලා .ඊට කාලෙකට පස්සෙ කතෝලික සභාව තීරණය කරලා තියෙනවා වැලන්ටයින් පියතුමාගේ සේවය අගය කිරීමක් වශයෙන් එතුමාව ශුද්ධවරයට ඔසවන්න. ඉතින් ක්‍රි.ව 496දී (1969) ග්ලාසියස් කියන පාප්තුමා වැලන්ටයින් තුමාව “ආදරවන්තයන්ගේ සාන්තුවරයා” වශයෙන් නම් කරලා තියෙනවා.සාන්ත වැලන්ටයින් දිනය පටන් අරන් තියෙන්නෙ යහපත් චේතනාවකින්……….හැබැයි අද……………..

පෙබරවාරි මාසේ පටන් ගන්නවත් එක්කම ලංකාවේ කඩ සාප්පු ඔක්කොම වගේ වැලන්ටයින් වෙනුවෙන් හැඩ වෙනවා….. සුබ පැතුම් පත් , රෝස මල් විතරක් නෙමේ වැලන්ටයින් party වලට ගැලපෙන විදියේ ඇදුම් පැළදුම් වලින් නිමි ඇදුම් සාප්පු වල ප්‍රදර්ශනාගාර පිරිලා ඉතිරිලා යනවා……..ගොඩක් අයට තමන්ගේ කෙල්ලට , කොල්ලට ආදරේ කරන්න මතක් වෙන්නේ වැලන්ටයින් දවසට විතරයි……….

වැලන්ටයින් දිනයත් එක්ක රෝස මල් සම්බන්ධ වෙන්නේ ,

වැලන්ටයින් සාමි තුමාගේ මරණ දඩුවම ගැන අහපු එතුමාගේ බැතිමතුන් එතුමාගේ සිර කුටියට රෝස මල් එවන්න ගත්තු නිසාලු……..

පෙබරවාරි 14 කියන්නේ රටට ලෝකෙට පෙන්න තමන්ගේ කෙල්ලගේ කොල්ලගේ අත් අල්ලාගෙන valentine party වලට  ගිහින් සින්දු කියා කියා බිබී නටන්න ඕනේ දවසක් නෙමේ…..හරිනම් ආදරවන්තයින් වෙනුවෙන් සටන් කරලා ජීවිතේ පුජා කරපු වැලන්ටයින් සාමි තුමාව අනුස්මරණය කරන්න ඕනේ දවසක්………..

– සංකල්පනා මලලවීර –

Spread the love!
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Sankalpana

http://writer-sankalpana.blogspot.com/

Thoughts of a heart ❤️

Related post