සීපා එන්න එපා …….

සීපා … කිව්වට එකේ මොනවද තියෙන්නේ කියල කවුරුත් දන්නේ නෑ…… 

එකේ යෝජනා මාලාව එළිදක්වපු දවසට ඒ ගැන ගුණදොස් කතා කරනවා ඇරෙන්න  තවමත් ඒ ගැන කතා කිරීම  කලින් වැඩිය…..එත් ඕනෙම පොඩි එකෙක්ට තේරෙනව ඉන්දියාව අපිට වඩා දියුණු වුනාට මේකෙන් අපිට නම් ලොකු වාසියක් වෙන්නේ නැති බව…… ඒ නිසා එයට විරුද්ද වීම සාතිශය සාධාරණය……. මොකද රට කරන්න පත් කරපු උනුත් රටට ආදරේ නැති අතරේ ඉන්දියාව අපිට ආදරේ කිරීමට කිසිදු හේතුවක් නැති නිසාවෙනි…….

එත් මට කියන්න අවශ්‍ය වුයේ වෙනත් කතාවකි…… 


ඒ IT අංශයේ රැකියා වල නියතු අය දැක්වූ ප්‍රතිචාරයි….. ඔවුන්ගේ ප්‍රතිචාරය වුනේ මෙමගින් තමන්ගේ රැකියා නැති වී ඉන්දියන් පිරිස් වලට රැකියා ලැබෙන බවකි…… ඒ සදහා ඔවුන් ඉන්දියාවේ විරැකියා සංඛ්‍යාලේඛන ඉදිරිපත් කරන අතර එහි ඇත්තේ රටක් ලෙස විරැකියා අගය මිසක් IT අංශයේ රැකියා වියුක්තිකයන්ගේ අගය නොවේ….. එහෙයින් ඒ අගයන් ගැන කතා කිරීම පලක් නැත…… ලිපිය ලියන අවස්ථාවේත් ඒ ගැන අගයක් සොයාගැනීමට අපහසු වුයේ ඔවුන්ට එවැනි ප්‍රශ්නයක් නැති නිසාද යන්න ගැටලුවකි…… මොකද ඉන්දියාව යනු IT අංශයෙන් ඉදිරියෙන්ම ඇති රටක් නිසාවෙනි…….


ඊළගට වැඩියෙන්ම බුකි වසින් ගෙනහැර පාන සිද්ධිය වනුයේ  ඉන්දියාවේ පියන් රස්සාවකට අයදුම් කර ඇති ආචාර්ය උපාධි ලාභීන්ගේ සංඛ්‍යාවයි ……. ඒ ගැන නම් කිව හැක්කේ ඉන්දියාව යනු හොර උපාධි ආයතන වල තිත්පොළකි ….. එතරම් ඉගෙන ගෙන ඇතත් රැකියාවක් නැතිවීමට හේතුව එහි තත්වය බාල නිසා නොවේද…… එය අපේ මර්වින් ගේ ආචාර්ය උපදියට සමාන වීමට හැක….. නුතන ලෝකයේ සුදුසුකම් ලෙස දකින්නේ සහතික වලට වඩා ඒ පුද්ගලයට  ඇති ප්‍රයෝගික බුද්ධියයි …… ඇරත් ලංකාවේ පවා ආචාර්ය උපාධි ලභියෙක්ට බොහෝ රටවල් වලින් ආරාධනා පැමිණෙන්නේ ඔවුන් ලබා ඇති අධ්‍යාපනයේ ඇති තත්වයයි…… ඒලෙස ගත් කල ඔය කියන උපාධි ගැන කතා කිරීමටවත් දෙයක් නැත…… 


ඊළගට බොහෝදෙනා මැසිවිලි නැගුවේ ඔවුන් බත් පැකට් එකට පවා වැඩ කරන බවයි……. ඒ නිසා තම වැටුප් පහල වැටීමටද ඉඩඇති බවයි……. මේ කතාවේ සත්‍යක් තිබුනත් එය කොතරම් ප්‍රයොගිකද යන්න ගැටලුවකි……මක් නිසාද යත් කොම්පැනි සොයන්නේ දක්ෂයන් අඩුමිලට මිසක් අඩුමිලට අදක්ෂයන් නොවේ…… මෙහිදී මේ ලෙස අපේක්ෂාබන්ගත්වයෙන්  වැඩ කරන කෙනෙක් සිටිනම් ඔවුන් අදක්ෂයන් බව මගේ හැගීමයි….ඒ IT ආයතන බහුලව ඇති ඉන්දියවෙවත් රැකියාවක් සොයා ගැනීමට ඔවුන් අසමත් නම් තවත් කුමක් කතා කරන්නද…… ඒ සදහා බොහෝ දෙනා ඉදිරිපත් කරන්නේ online freelancing site වල ඉන්දියන් කාරයන් තුට්ටුවට දෙකට වැඩ කරන නිසා තමන්ට වැඩ නොලැබෙන බවය….. කතාව ඇත්තය ….අපේ එකෙක් කියන වැඩේ ඉන්දියන් කාරයන් කිරීමට ඉදිරිපත් වෙයි…..මුලදී ඔය කට්ට කෑවත් පසු කාලීනව ඒ site වල ගොඩනගාගත් තත්වය මත ඔවුන්ගේ අයකිරීම වැඩිකළ හැකි බව නොතෙරෙනවද ….නැතිනම් කට්ටක් කා වැඩක් කිරිමට ඇති නොහැකියාවද යන්න ගැටලුවකි…… මුලදී ඉතාමත් අඩු මුදලට වැඩ කරදී …..client ලා හදාගෙන වැඩේ ඇති තත්වය හා client සමග මිතුරු වී ලොයල්ටි හදාගෙන ඔහුගෙන්ම වැඩ කරගන්නා අය කොතෙකුත් ලංකාවේ ඇත….. එක රැයින් ලොව සාර්ථක වූ දේවල් නැත…… බොහෝ දේවල් වලට ඇත්තේ දිගු රාත්‍රියක් …… ඒ කාලය ගත කර …තමන්ගේ හැකියාවන් පෙන්වා ක්‍රමයෙන් මුදල් හම්බ කිරීම අපේ අයට නොතේරෙන්නේ ඇයි යන්න ගැටලුවකි…….


තමන් දක්ෂනම් IT අංශයේ කල හැකි දේවල් රාශියකි…… අඩා දොඩා පලක් නැත…..ලංකාවේ ඇතුලේ වුවද තරුණ දක්ෂයන් බිහිවෙමින් පවතී …… ඒ ගැන මට මුලින්ම දැනුනේ අවුරුදු කිහිපයක් බාල සෙට් එකක් සමග වැඩ කිරීමෙන්ය ….. ඒ වගේ උන් තව රාශියක් මේ ක්ෂේත්‍රයට එන්න ලගයි…..ඉන්දියාවෙන් නාවත් ඔවුන්ගෙන් වුවත් ඔබේ රැකියාවට තට්ටු විය හැක…… බලාගෙන පරිස්සමින්…… 

Spread the love!
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Related post